Zmiana podejścia myślenia

Bardzo często zachęcam wszystkich do zmiany sposobu myślenia.

Sporym zaskoczeniem i dla mnie jest, gdy wyniki prac badawczych wymuszają także na mnie znaczne zmiany podejścia.

Od przeszło roku dziwiłem się moim klientom, gdy stosowali regulatory GERB60VDCPLC w celu zmniejszenia kosztów gazu. Mieli oni swoje wyliczenia dotyczące obniżenia taryfy gazowej, zmniejszenia ilości pobieranych m3 itp. Jakoś to do mnie nie przemawiało. Przemawiały do mnie efekty zastąpienia ogrzewania elektrycznego CWU przy pomocy OZE. Tutaj i tylko tutaj widziałem zwrot z inwestycji. Aż do tego lata. :)

Przypadek skłonił mnie do przeliczenia kosztów ekogroszku do grzania CWU. Od dawna wiedziałem, że zużycie ekogroszku w sezonie letnim do grzania CWU kształtuje się średnio na poziomie 160kg – za 1,5 miesiąca (max). Uważałem to za niezwykle komfortowe rozwiązanie.

Ile to kosztuje? Uwzględniając koszt ekogroszku na poziomie 0,83 PLN/kg wynosi to minimalnie 89PLN miesięcznie. Do tego kosztu należy doliczyć koszt energii elektrycznej do zasilania pieca na ekogroszek, obsługi pompki CWU w cenie – szacunkowo 10PLN.

To ogrzewanie CWU miesięcznie kosztuje ~100PLN. Taki koszt CWU w sezonie od 15.05 do 15.09 miesięcznie ponosi się na przygotowanie CWU dla 2-3 osób z użyciem ekogroszku. Jeżeli będą to 3-4 osoby koszty przygotowania CWU rosną do 130PLN/miesiąc (oparte na zużyciu ekogroszku w ciągu ostatnich 9 lat). Zupełnie przez przypadek (dla celów badawczych) ekogroszek zastąpiłem regulatorem GERB60VDCPLC – bez podłączania grzałki AC. Instalacja PV 960Wp, postawiona dwa lata temu, panele nie myte od tamtego okresu, miejsce lokalizacji okolice Krakowa, zbiornik płaszczowy 100l (ten sam co do ekogroszku), ilość osób konsumujących CWU – 2-3 osoby. Okres testów 01.07.2016 – 01.08.2016r. Uwaga - zawór odcinający przepływ wody pomiędzy zbiornikiem CWU a piecem zamknięty.

Pełne zaskoczenie – Ilość CWU wystarcza dla 2-3 osób do normalnego używania, w większość dni także w godzinach rannych. Tylko dwa dni w miesiącu piec na ekogroszek musiał być włączony – instalacja PV dała w tym czasie niecałą 1kWh dziennie. W ciągu miesiąca uzysk z instalacji PV wyniósł 121kWh - ~75PLN (bardzo słaby miesiąc). Zazwyczaj można się spodziewać około 150kWh co bardzo znacznie poprawia sytuację dostępności CWU. Temperatura CWU zmieniała się od 35C do 75C zależnie od dnia. W ciągu większości dni był także pobór CWU w godzinach 8-16.

Instalacja PV może z sukcesem zastąpić ogrzewanie CWU ekogroszkiem, jest to też ekonomicznie uzasadnione. Koszt ekogroszku i koszt pozyskanej energii elektrycznej równoważą się. Zbiornik 100l przy grzaniu PV jest stanowczo za mały, choć sprawdza się przy grzaniu ekogroszkiem. 

To doświadczenie zmusiło mnie ponownie do analizy kosztów ogrzewania za pomocą innych paliw.

Przy założeniu, że dobrze ocieplone gospodarstwo domowe o powierzchni 200m2 zużywa rocznie 4000kg ekogroszku (dane własne z przestrzeni 8lat - południowa Polska) lub 3250m3 gazu ziemnego (dane własne średnio na przestrzeni 7 lat - północna Polska) na podstawie kaloryczności paliw oszacowałem ilość i koszt pozostałych paliw jak w tabeli poniżej. Zestawienie tych wszystkich kosztów ogrzewania zaskoczyło mnie ponownie.

ekogroszek

Gaz ziemny

Gaz propan

Olej opałowy

Wartość opałowa paliwa

28MJ/kg

34MJ/m3

25MJ/l

35,7MJ/l

Ilość zużytego paliwa

4000 kg

3250 m3

4480 l

3130 l

Założone koszty jednostkowe

0,83 PLN/kg

1.9 PLN/m3

1,25 PLN/l

2,17 PLN/l

Koszty ogrzewania w roku

3320PLN

(6175 + 600) PLN

5600PLN

6792PLN

Opłaca się zastępować ekogroszek przy użyciu OZE tym bardziej każde droższe paliwo jak olej opałowy czy gaz butlowy też opłaca się zastępować.

Czy koszty paliw będą stałe? Jest dla mnie pewne, że będą rosnąć. Zmieni się polityka mocarstw zmieni się i cena paliw na świecie. Energia odnawialna pozostanie niewrażliwa na politykę.

Czy warto czekać około 7 lat ma zwrot z inwestycji? Dla przedsiębiorstw taki projekt, który przynosi zwrot po 7 latach uważany jest za niezwykle zyskowny i jest nazywany złotym projektem. Pozdrawiam.