Temat wydawało by się prosty ale sprawiający problemy wielu.

Jak prawidłowo dobrać wielkość i rodzaj instalacji do własnych potrzeb?

Grzanie DC czy AC? Które będzie bardziej efektywne?

We wszystkim pomoże poniższa tabela:

Efektywność grzania CWU energią odnawialną

Zastanów się czy

a) potrzebujesz ciepłej wody użytkowej (CWU) czy prądu AC?

b) czy chcesz mieć CWU gdy jest awaria sieci, czy możesz się bez niej wówczas obejść

c) jak liczną rodzinę posiadasz?

d) jakie zasoby finansowe na to przeznaczysz?

W skrócie:

Instalacja DC jest najbardziej efektywną i najtańszą instalacją grzania CWU z użyciem prądu elektrycznego. Jeżeli masz ograniczone środki i 4 - osobową rodzinę 2kWp ze zbiornikiem 200-300l będzie wymagane. W sezonie maj - wrzesień właściwie nie będzie potrzeb dogrzewania CWU innymi źródłami.Ta instalacja działa także gdy jest awaria sieci elektrycznej AC. Daje Ci komfort i niezależność od dostawcy energi elektrycznej. Działa także wówczas gdy są klęski żywiołowe. Zalecany regulator GERB60VDCPLC

Grzanie AC jest alternatywą, ale musi być zrealizowane w specjalny sposób. Stosowanie zwykłej grzałki np o mocy 1kW czy 1,5kW jest niewystarczające. Zaletą jest możliwość oddawania energii do sieci AC i używania jej w domu, wadą znacznie mniejsze ilości ciepłej wody. W systemach 2kWp zalecana dla rodzin 3 osobowych ze zbiornikiem maksymalnie 200l. Zalecany regulator GER230VAC lub GERB230VAC PLC. Zazwyczaj ilość energii przekazanej do CWU to 85-95% wytworzonej energii przez inverter na tej fazie. Dla celów obliczeniowych zalecam założyć 80% jako przypadek najbardziej niekorzystny. Dane w tabeli dla grzania wielostopniowego dla niskich uzysków paneli (znaczne zachmurzenie) pokazują najbardziej niekorzystne przypadki. Uwzględniając zasady Opust 80 instalacja samego regulatora GERB230VAC zwraca się w okresie około 5 lat(instalacja minimum 2kWp na jednej fazie).

Grzanie grzałką 1kW lub 1,5kW załączaną, gdy jest właściwa wydajność invertera - cóż to nie jest grzanie CWU. To jest oddawanie nadwyżek energii invertera do -zbiornika CWU w celu ... . Trzeba zapytać się tego kto to wymyślił. Tym sposobem podgrzeje się CWU w sposób dostateczny tylko w słoneczne dni. W pozostałe dni tempperatura CWU będzie niewystarczająca do kąpieli (mniejsza od 37C). Tym samym energia przekazana do CWU będzie marnotrawiona. Ten sposób być może sprawdza się w innym klimacie?

Uwaga:

1.Wszystkie tory wodne pomiędzy wężownicą/płaszczem a piecem CO muszą być zamknięte gdyż ciepło zostanie wyssane do pieca i pogorszy osiągi. Będzie niedobór CWU.

2.Dane prezentowane na stronie dla grzania AC w zależności od dnia mogą się różnić. Część dni jest słoneczna z rana, pochmurna po południu, inne przedstawiają się odmiennie. W tabeli zawarte zostały dane uśrednie(dla grzania wielostopniowego najbardziej niekorzystne).

3.Dla grzania DC te wartości są powtarzalne.

4.Dla każdego przypadku założono, że w czasie dnia CWU nie jest rozbierana. Przy poborze CWU w ciągu dnia przyrost temperatury będzie inny. W każdym przypadku paramety grzania CWU (maksymalna temperatura i straty grzania) zależa znacznie od rodzaju zbiornika CWU - jak jest zaizolowany, czy jest pionowy czy poziomy. 

Dobrór regulatorów pod kątem bezpieczeństwa działania - Patrz w menu zakładka Bezpieczeństwo.